Dnes je úterý 16.7.2019 
  O nás  
Knihy
  Jak nakupovat  
Knihy
  Obchodní podmínky  
Knihy
  Partneři  
Knihy
  Co je nového  
Knihy
  Poštovné  
Knihy
  Kontakt  
Knihy
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  
Knihy
VyhledáváníVYHLEDÁVÁNÍKnihy
 
Naše nabídka
NAŠE NABÍDKAKnihy
KnihyKnihyKnihy
Duchovní literaturaDuchovní literaturaKnihy
EsoterikaEsoterikaKnihy
Záhady, tajemno, spekulaceZáhady, tajemno, spekulaceKnihy
Zdraví a alternativní medicínaZdraví a alternativní medicínaKnihy
Další žánryDalší žánryKnihy
KnihyHudba a dárkyKnihy
CD & DVDCD & DVDKnihy
Drobnosti a dárkyDrobnosti a dárkyKnihy
KnihyEsoterické pomůckyKnihy
Mandaly & amuletyMandaly & amuletyKnihy
Tarot, věštění, kyvadlaTarot, věštění, kyvadlaKnihy
KnihyDrahé kameny a šperkyKnihy
Drahé kamenyDrahé kamenyKnihy
ŠperkyŠperkyKnihy
NewsletterNovinky emailemKnihkupectví
 
ČlánkyPřečtěte si ... Knihy
Knihy
Příručka na každý denPříručka na každý den
Knihy
Prsten AtlantidyPrsten Atlantidy
Knihy
Lunární cyklyLunární cykly
Knihy
Harmonizace čaker pomocí vizualizaceHarmonizace čaker pomocí vizualizace
Knihy
Doba změnDoba změn
Knihy
Litoterapie - léčivé účinky drahých kamenůLitoterapie - léčivé účinky drahých kamenů
Knihy
Braillovo písmoBraillovo písmo
Knihy
Smaragdové desky Thóta AtlanťanaSmaragdové desky Thóta Atlanťana
Knihy
Feng ShuiFeng Shui
Knihy
Cukr-Povodňová vlna v těleCukr-Povodňová vlna v těle
Knihy
Cukerný šokCukerný šok
Knihy
PentagramPentagram
Knihy
O vodě jinakO vodě jinak
Knihy
TarotTarot
Knihy
Amalgám a jeho účinkyAmalgám a jeho účinky
Knihy
Amalgám - Časovaná bombaAmalgám - Časovaná bomba
Knihy
Bytosti světlaBytosti světla
Knihy
Kyvadlové učeníKyvadlové učení
Knihy
Léčivá pampeliškaLéčivá pampeliška
Knihy
Magická síla intuiceMagická síla intuice
Knihy
Paradoxy světa v němž je vše dovolenoParadoxy světa v němž je vše dovoleno
Knihy
Parazit v naší mysliParazit v naší mysli
Knihy
SynchronicitaSynchronicita
Knihy
Tajemství Rosslynské kaple a Svatý grálTajemství Rosslynské kaple a Svatý grál
Knihy
 Feng Shui 

Feng shui nás učí, jak si kolem sebe vytvořit prostředí, v němž se budeme cítit dobře a které nás bude ovlivňovat pozitivní energií. V současném životním stylu máme málo času na to, abychom se zastavili a zamysleli nad působením našeho okolí na nás. Používáme moderní techniku a stavíme domy z uměle vytvořených materiálů, kdekoli je volné místo.

Dnešní medicína dokáže vyléčit dědičné choroby, lidé létají do vesmíru. Přestali jsme však sledovat zákonitosti přírody. Feng shui nám umožňuje si znovu to uvědomit a nabízí nám příležitost, jak dosáhnout zdraví, štěstí, spokojenosti a dobré pohody prostřednictvím harmonie s okolním prostředím.

Poloha našeho domu a pracoviště i jejich vnitřní uspořádání pozitivně nebo negativně ovlivňují každého z nás. Feng shui nám může pomoci při určování nejpříznivějšího místa, uspořádání věcí v bytě, vyběru barev a tvarů, které nás budou posilovat.

Základ učení feng shui tvoří filosofie Tao neboli cesta, podle níž je všechno v našem životě navzájem propojené. Toto propojení symbolizuje obrazec, zvaný monáda. Skládá se ze dvou vzájemně propojených, stejně velkých útvarů ve tvaru slz. Monáda představuje spojení navzájem protikladných principů,
označovaných Yin a Yang. Leží proti sobě, ale zároveň jeden vždy obsahuje část toho druhého. V každém Yinu je zárodek Yangu a naopak. Yin a Yang se zároveň doplňují. Jsou sice v neustálém pohybu, ale vždy tak, aby byla zachována rovnováha. Yin je ženský prvek, Yang mužský. Yin je tma, yang je světlo. Yin je pasivní, Yang je aktivní. Yin je země, měsíc, přijímání, temnota a chlad. Yang je drak – divoký, silný, vášnivý, temperamentní a plný života; představuje nebesa a slunce. Yin je smrt, Yang je život. Tyto protikladné síly nestojí proti sobě jako dobré nebo špatné, ale navzájem se doplňují. Zatímco Yin je odstředivá síla Země a jsou v ní obsaženy všechny expanzivní síly a tendence našeho světa, Yang je dostředivá síla přicházející z kosmu a směřující do centra. Jestliže však jedna dosáhne převahy, vzniká nerovnováha. V tu chvíli je cílem feng shui dosáhnout mezi nimi opět rovnováhy. Nakonec se ještě zmíním o tzv. Čchi. V doslovném překladu Čchi označuje energii. Čchi je neviditelný tok energie, který proudí nebem i zemí a nese životní sílu. Zlepšením a usměrněním toku Čchi budeme schopni ovlivnit osud. Účelem feng shui je vytvořit prostředí, kde bude moci Čchi proudit klidně, abychom dosáhli tělesného a duševního zdraví. Tam, kde Čchi proudí domem klidně, budou obyvatelé pozitivní a spokojení. Tam, kde se Čchi pohybuje pomaleji nebo se dokonce zastaví, vzniká nebezpečí, že v životě osob žijících na tomto místě nastanou problémy. To samé se týká i zahrad, kanceláří a prostorů, kde pracujeme.

Vztahy pěti prvků
Všechno, co nás obklopuje, a všechny události, které prožíváme, nás ovlivňují svými vibracemi, které na nás působí buď pozitivně, nebo negativně. Ať jsou to zvukové či elektromagnetické vlny nebo barvy, tvary, potrava, počasí. Číňané rozlišují pět prvků, které se vzájemně ovlivňují energií yin a yang a které symbolizují různé projevy čchi. Jsou to: dřevo – oheň – země – kov – voda
V ideálním případě by měla mezi těmito prvky být rovnováha. Pokud jeden převládá nebo chybí, nastávají obtíže. Vyvážení prvků hraje ve feng shui hlavní roli. Vzájemně se ovlivňují v cyklech. Tyto cykly mají povahu buď tvořivou, posilující, anebo naopak destruktivní. Oba cykly jsou popisovány takto: V posilujícím cyklu hořící dřevo krmí oheň, z popela se tvoří země, zem vydává rudu pro výrobu kovu, kov svádí vodu srážející se na jeho povrchu, voda vyživuje rostliny a stromy tvořící dřevo. Při destruktivním cyklu oheň taví kov, kov řeže dřevo, dřevo v zemi hnije, zem kalí vodu, voda hasí oheň.

Dřevo symbolizuje jaro, růst a život rostlin.
Ve formě yin je poddajné a pružné, ve formě yang je pevné a tvrdé jako dub. V pozitivním pojetí je možné ho použít jako hůl, v negativní např. jako oštěp. V Číně je nejvíce uctíván bambus, protože jeho dřevo je pružné a ohýbá se ve větru, ale lze jej použít i pro výrobu lešení. Lidé ve znamení dřeva jsou energičtí, s bystrým rozumem a díky své otevřené povaze získávají podporu. Mají pozitivní vztah k umění a úkoly vykonávají s nadšením. Negativní vlastností je netrpělivost, často nedokončí úkoly, které začali. Asociací k dřevu jsou např. stromy a rostliny, dřevěný nábytek, papír, zelená barva, sloupy, podlaha, obrazy krajinek.

Oheň symbolizuje léto, oheň a horko.

Pozitivním přínosem je světlo, teplo a štěstí, negativní je výbuch či velká sila ničit. Pozitivně zastupuje čest a spravedlnost, negativně agresi a válku. Lidé ve znamení ohně jsou vůdci a vyžadují činnost. Ovlivňují ostatní svým přístupem k následování, často je však přivedou do potíží, protože nerespektují pravidla a nedomýšlejí důsledky. Jsou průkopničtí, vtipní a vášniví. Na druhou stranu jsou však netrpěliví, využívají druhé ve svůj prospěch a málo přemýšlejí o svých pocitech. Asociací k ohni je slunce, svíčky, světla, lampy, trojúhelníky, červená barva, umělé materiály, obrazy slunce nebo ohně.

Země je symbolem pro živnou půdu, prostředí pro růst semen,
z nichž vyrůstají rostliny a svým dozráváním se k nim opět vracejí. Vyživuje a podporuje všechny ostatní prvky a vzájemně s nimi působí. Pozitivně zastupuje spravedlnost, moudrost a instinkt, negativně má schopnost dusit. Lidé v tomto znamení posilují ostatní, jsou praktičtí a vytrvalí a jsou pevnou oporou v krizi. Jsou trpěliví, vyrovnaní, mají pevnou vnitřní sílu. Pozitivním hlediskem je jejich loajalita, spolehlivost a trpělivost. Negativní je posedlost. Mají sklony k hnidopišství. Asociací k zemi je hlína, cihly, cement, kámen, čtverce, barva žlutá, oranžová a hnědá.

Kov symbolizuje podzim, sílu a pevnost.

Kov je také vodič. Pozitivní vlastností je komunikace, výborné nápady a spravedlnost. Negativně však z něj může vyzařovat destrukce, nebezpečí a smutek. Kov dokáže být krásným a vzácným zbožím, ale i čepelí zbraně. Lidé ve znamení kovu jsou dogmatičtí, rozhodní, cílevědomí a ctižádostiví. Jsou dobří organizátoři, samostatní a spokojení sami se sebou. Sebedůvěra je však drží na místě, i když změna jim velmi prospívá. Jsou vážní a pomoc přijímají nesnadno. Pozitivně jsou to silní, intuitivní a zajímaví lidé. Negativně jsou neoblomní, melancholičtí a vážní. Asociací k prvku kovu jsou všechny kovy, kulaté tvary, kupole, kovové předměty, dveře a schody přede dveřmi, kuchyňské nádobí, barva bílá, šedá, stříbrná a zlatá, mince, hodiny.

Voda symbolizuje zimu a vodu
ve všech podobách, jemný déšť i bouřku. Asociuje vnitřní já, umění a krásu. Pozitivně s porozuměním vyživuje a posiluje. Negativně může opotřebovat a vyčerpat. Emotivně naznačuje strach, nervozitu a stres. Lidé ve znamení vody bez potíží komunikují. Jsou diplomatičtí a přesvědčiví, vnímaví vůči náladám druhých, dokáží naslouchat. Bývají dobrými vyjednavači a jsou přizpůsobiví. Pozitivně mají vztah k umění, jsou společenští a soucitní. Negativně jsou velmi citliví, těkaví a neodbytní. Asociací k vodě jsou řeky, potoky a jezera, modrá a černá barva, zrcadla a sklo, klikaté vzory, fontány a jezírka, rybníky, obrazy s vodou.

Výběr nejvhodnějšího místa pro bydlení
Při výběru nemovitosti si obvykle prohlížíme, zda bezprostřední okolí vyhovuje našim představám. Vše posuzujeme podle svých individuálních požadavků. Rozhodující je pro nás vzhled nemovitosti, doprava do zaměstnání, blízkost školy či zdravotního zařízení. Důvodem ke stěhování bývá nové zaměstnání v jiném městě či kraji, nebo touha po klidném životě na venkově. Mladí lidé naopak utíkají od rodičů do „víru velkoměsta“ za zábavou a většími kulturními i sportovními možnostmi. V poslední době se hodně staví v příměstských oblastech a v obcích ležících nedaleko větších měst, kam se většinou stěhují rodiny s dětmi. Chystáte-li se stěhovat, nebo jste s trochou štěstí získali pozemek na stavbu vlastního domu, měli byste se nejprve zamyslet nad několika důležitými věcmi.
S trochou prozíravosti a znalostmi feng shui si můžete pro své bydlení vybrat to nejvhodnější místo. Než začnete přemýšlet o nákupu nemovitosti, měli byste se co nejdůkladněji seznámit s oblastí, kam se chcete stěhovat. Všímejte si například vody, kde v létě mohou vadit komáři držící se vlhkého prostředí. Pomyslete i na povodně, které nás poslední roky poměrně často sužují. Bydlení v lese na konci silnice může v zimě z vašeho domova vytvořit nepřístupnou samotu. Stavby na pozemku sousedů vám zase mohou stínit, a připravit vás tak o část denního světla. Také si zjistěte, zda v místě, o které máte zájem, neměli předešlí majitelé nějaké potíže, ať už osobní, týkající se vztahů či financí, nebo zdravotní.
Podle feng shui je třeba místo zhodnotit z několika hledisek.
Tím prvním jsou přírodní jevy. Všimněte si směru větru v krajině, směru slunečního svitu na pozemku, četnosti srážek, hrozby záplav, možnosti geologických zlomů, typu půdy a nadmořské výšky. Druhým hlediskem je bezprostřední okolí. Budete se jistě zajímat o plánovaný silniční a stavební rozvoj ve vybrané oblasti, o plány na využití půdy, zároveň i o předchozí využívání půdy a kácení stromů.
Dalším hlediskem jsou pozitivní aspekty. Mezi ně patří výhodná poloha, stromy, pouliční osvětlení, dobrá údržba silnic, dobré školy, místní obchody, kluby a kursy, mateřské školy či jesle.
A nakonec berte v potaz i negativní aspekty – továrny, benzinové stanice, diskotéky a restaurace s nočním provozem, policejní a požární stanice, letiště, hřbitovy a krematoria, dálnice, elektrárny a elektrické stožáry.
Ověřtě si též, zda se tu nenachází zdroj podzemní vody, geologický zlom nebo jiná porucha zemského povrchu. Tyto jevy vydávají různé druhy energie, která by mohla negativně ovlivnit náš psychický stav. Země a živé organismy vibrují na vzájemně se doplňujících frekvencích, jež jsou negativně ovlivňovány geopatogenními zónami (geopatogenní vychází z řeckých slov geo = Země a pathos = nemoc). S tímto problémem vám může pomoci šikovný proutkař, který tato místa jistě určí. Dalším problémem mohou být podzemní prameny. Ty narušují harmonii zemského povrchu, podobně jako příboj narušuje skály na pobřeží. Vzhledem k tomu, že tento proces mění elektromagnetickou frekvenci Země, je tedy mimo naše frekvenční pásmo a naše vědomí jej nevnímá. Stejný vliv mají i rychle plynoucí a znečištěné podzemní vody. Podzemní prameny vytvářejí energetické spirály, které můžeme cítit uvnitř budov, přímo nad hlavou. Tam, kde se setká spirála orientovaná ve směru hodinových ručiček se spirálou orientovanou opačně, mohou lidi postihovat různé nemoci. Tam, kde se spirály setkávají s jinými silami, mohou se problémy ještě zhoršit. Také radon může být velkým nepřítelem. Po celý život jsme vystavení nějakému záření, především slunečnímu. Vyšší hladiny záření mohou být příčinou onemocnění, zvláště jsme-li jejich účinkům vystaveni po delší dobu. Radon, který se na Zemi přirozeně vyskytuje v uranu, bývá považován za příčinu leukémie a novorozeneckých vad. Zemské energie mohou ale také narušovat lidé. Bylo zjištěno, že všechny kamenolomy, tunely, doly, znečištěná voda a železnice mají negativní účinky.

Je velmi důležité vybrat si bydlení nejen podle polohy, ale také podle vzhledu. Budeme-li bydlet v domě, který převyšuje okolní zástavbu, budeme odděleni od zbytku obyvatel v ulici. Podobné je to v případě, kdy se bude náš dům výrazně lišit od domů sousedních. Proto při opravě nebo natírání omítky berme v úvahu i její působení na okolí. Jsou-li všechny domy v okolí postaveny ve stejném období a my se při rekonstrukci rozhodneme změnit vzhled třeba jenom oken, ničíme tím energii prostředí. Všechny dveře, okna, komíny a verandy dodávají charakter nejen domu, ale i jeho okolí. Velký vliv má i tvar domu. Nejlepším tvarem pro dům je čtverec. Je dobře vyvážen. Obdélník je také považován za dobrý. Domy ve tvaru písmene L však nemají šťastnou dispozici, protože prý mají podobu sekáčku na maso. Nejméně vhodné jsou v takovém domě pokoje na „čepeli“, zvláště pro dospívající. Mohou zde trpět pocitem osamocení. Domy, které nemají jednotný tvar, by měly mít alespoň ucelenější půdorys.
Směr, kterým bude dům otočen, také ovlivní jeho čchi. Jsou-li hlavní okna domu nasměrována k severu, působí smutně, protože k nim nemá přístup slunce. Energie stagnuje a dům je nutné proteplit barvami. Naopak domy otočené hlavními okny na jih a jihozápad dostávají silnou energii jang, a je tudíž potřeba vyvážit čchi barvami studenými. Domu obrácenému na východ se dostává ranního slunce a plné energie. Na západě energie klesá. Světové strany také ovlivňují umístění pokojů uvnitř domu.
Velmi důležité je umístění domovního vchodu. Je jakousi vizitkou, která o nás leccos napoví. Když se vracíme, měl by nás vstup domů příjemně vtáhnout. Proto – pokud bydlíme v bytě – je vhodné mít vchod odlišený od ostatních např. barevnou rohožkou nebo rostlinami, abychom si příjemně oddělili vlastní část domu. Jestliže máme rodinný dům, je třeba udržovat dvorek před vchodem, aby průchodu čchi nic nebránilo. Například popelnice by neměla stát u předního vchodu, ale měla by být raději schovaná za živým či jiným plotem. Cestičky v zahradě by se měly mírně klikatit, aby čchi probíhala volně a i my se při návratu uvolnili. Rovné pěšiny směřující od ulice přímo k vchodovým dveřím vedou čchi příliš rychle. Nejlepší by bylo, aby prostor před domem byl otevřený a čchi se zde mohla bez problémů hromadit. Naneštěstí bývá tento prostor často zaplněn zaparkovanými auty. Vchodové dveře bychom měli udržovat v čistotě. Je vhodné mít po obou stranách dveří květináče s rostlinami, které však nesmí omezovat prostor. Domovní čísla by měla být zřetelně viditelná a zvonky funkční. Barvy dveří by měly odrážet světovou stranu, na kterou jsou obráceny, a být v rovnováze podle pěti prvků. Stejně jako je důležitý příchod domů, je potřeba věnovat pozornost i odchodu. To, co vidíme při odchodu z domova, nás ovlivňuje po celý den. Velké předměty, jako například telegrafní sloupy a stromy přímo v rovině s vchodovými dveřmi nebo rohy protějších budov, na nás vysílají tzv. „jedové šípy“ čchi. Pokud nám výhled z domu omezují vysoké živé nebo jiné neprůhledné ploty, můžeme trpět pocitem izolace, což na nás může působit depresivně.

Feng shui však má i několik všeobecných zásad.
Některé stavební detaily jsou ve feng shui problematické a mohou narušovat pohodu obyvatel domu. Půjdeme-li po větrné ulici, setkáme se s tím, že nápor větru bude vždy nejsilnější na rozích domů, kde se vítr spirálovitě točí. To samé platí pro čchi i uvnitř budov a bytů. Jsou-li v místnosti hrany, je potřeba je nějakým způsobem zjemnit. Jedním z řešení je umístění květin, které tyto hrany opticky zaoblí. To se týká například i hran polic. Také sloupy v místnosti jsou vhodnější kulaté. Kouty pokojů bývají často tmavé, takže je dobré do nich umístit něco barevného, např. vázu s umělými květinami. Vhodné je také umístění například něčeho pohyblivého – třeba lávové lampy nebo fontánky s tekoucí vodou. Další možností jsou také nástěnné lampy či lampy položené na kulatých stolcích. Dalším problémem jsou šikmé zdi. Poslední dobou je hodně využíváno k bydlení podkroví domů se zkoseným stropem. Nejčastěji zde bývají ložnice, dětské pokoje a pracovny. Spánek nebo práce pod zkosením nejsou činnosti v takovém prostoru příliš vhodné. Šikmé stropy vytvářejí vizuální nerovnováhu. Tady mohou pomoci zrcadla, světla nebo vhodná barva. Je však daleko lepší využít tyto pokoje jako hernu či místnost pro hobby. Dobrým řešením je také vyplnění zkosených stěn úložným prostorem ve formě vestavěných skříněk.
Trámy se ve feng shui všeobecně nedoporučují. Mohou totiž nad postelí, sporákem nebo psacím či jídelním stolem působit tíživě. Říká se, že trámy nad postelí, vedoucí po celé její délce, mohou vyvolávat roztržky mezi partnery, kteří v ní spí. Rovněž v místech, kde se trámy kříží, mohou spícímu způsobit nemoc. Umístění trámů nad sporákem nebo jídelním stolem působí jako překážka rodinného štěstí. Také nad pracovním stolem mohou škodit osobě, která zde pracuje, překážet v tvorbě a dokonce vést ke vzniku deprese. Avšak vše závisí na úměrnosti. Tam, kde jsou stropy vysoké, např. v přestavěných stodolách či vybouraných patrech, nepůsobí tolik na obyvatele žijící dole. Takový prostor může být naopak nevyvážený kvůli rozmístění menších kusů nábytku ve velké místnosti, kde se čchi nemůže dostatečně nashromáždit. Trámy v běžně stavěných domech však naopak narušují proudění čchi v místnostech, když nábytek nevhodně umístíme. V této souvislosti se také nedoporučuje natírat trámy tmavou barvou. Naopak – aby se snížila jejich nápadnost, je vhodné je natírat stejným světlým odstínem jako okolní strop. Dalším dobrým nápadem je umístění závěsné lampy, která trám opticky zdvihne, nebo zavěšení malého světlého předmětu. Na trámy se také zavěšují bambusové flétny, svázané červenou stužkou tak, aby vytvářely osmihranný tvar, který má přinášet štěstí.
Dveře slouží k našemu přístupu k okolnímu světu. Zároveň však působí jako ochrana a poskytují nám soukromí. Okna zase umožňují výhled na svět. Dveře i okna hrají ve feng shui důležitou roli. Pokud nám něco brání v průchodu nebo ve výhledu, způsobuje to potíže. Dveře mají splňovat obě funkce, ke kterým slouží. Dovolují nám vstoupit do místnosti, ale zároveň uzavřít byt. Je-li jedna z těchto funkcí znemožněna, trpí tím proudění čchi po domě. Dveře bychom měli udržovat v pořádku. Neměly by vrzat, dřít a neměly by mít rozbité kliky. Jejich otevření do místnosti by nemělo odhalit pohled pouze na část pokoje. Tam, kde tomu tak je, doporučuje se zavěšení zrcadla proti dveřím, aby obraz v něm ukazoval tu část, která není na první pohled zřejmá. Máme-li dvoje dveře proti sobě, je vhodné mezi ně umístit jako překážku malý stolek či skříňku. Jestliže jsou dveře mezi několika místnostmi v řadě za sebou, můžeme zpomalit proudění čchi postavením polokulatých stolků nebo zavěšením nízkých lamp. Okna by měla být otevíratelná, nejlépe celá a směrem ven, což už se dnes v naší oblasti ani nedělá. Horní rám okna by měl být alespoň tak vysoko, jako je nejvyšší osoba žijící v domě. Každý člen domácnosti má mít možnost po celý rok vidět oblohu. Může se to zdát směšné, ale někteří lidé si zřizují například ložnice ve špatně osvětlených místnostech bez oken nebo jen s malými okénky s vysvětlením, že tam chodí pouze spát. Také stále zatažené závěsy nám brání ve spojení se světem přírody, což může působit depresivně. Cílem je vidět ven co možná nejvíce. Proto se doporučuje pouze částečné zastínění oken, například květinami nebo barevnými skly či průsvitnými samolepicími tapetami do oken, které brání pohledu zvenčí. Pokud jsou okna nízko u podlahy, třeba v podkrovních pokojích, je vhodné před ně postavit nějaký nízký stolek nebo květinu. Málo oken omezuje tok čchi a zvyšuje energii jin. Naopak příliš mnoho oken může mít za následek nadměrné množství energie jang. Je-li mnoho oken v jídelně, považuje se to za nešťastné řešení, protože v této místnosti je cílem shromažďovat čchi kolem jídelního stolu a jídla, které připravujeme pro rodinu nebo přátele.

Výběr vhodných materiálů
Vše, co nás obklopuje, na nás má velký vliv. Materiály na nás působí svým vzhledem a tím, jak jsou příjemné na dotyk. Správně vybrané materiály mohou pozitivně ovlivňovat naši psychiku i zdraví. Všeobecně ve feng shui platí, že tvrdé, lesklé materiály mají energii jang a čchi se přes ně pohybuje rychle. Měkké, matné a tmavé materiály jsou jin a čchi zpomalují. Prvotní zájem, který bychom měli materiálu věnovat, se týká zdraví. Do svého domova vybírejme předměty z materiálů, které neobsahují nebezpečné složky, způsobující vážná onemocnění. Některé látky mohou po delším používání vyvolávat mimo jiné i alergie. Zejména u dětí bychom se jich měli vyvarovat. Dalším hlediskem při výběru je snadná údržba. Aby mohla čchi naším domovem zvolna proudit, je potřeba jej stále udržovat v pořádku a čistotě. Výběr vhodných materiálů nám v tom může pomoci. Na třetím místě při rozhodování je – jako neméně důležitý – vzhled: barva, tvar a povrch předmětu. Nebude nám nic platné, když si koupíme nábytek ze dřeva, neobsahující nebezpečná lepidla a laky, pokud se nám nebude líbit. Proto bychom ani tuto podmínku neměli opomenout. Jednoznačně nejvhodnější jsou přírodní materiály. Velkou roli hraje dřevo, které přitahuje čchi tak účinně, že dřevěný nábytek je vyloženě naplněný energií. Obvykle platí, že čím je dřevo tvrdší (týk, dub), tím více energie v něm je. Tato energie se navíc léty postupně kumuluje, takže starožitný nábytek má v sobě sílu až stovek let. Může to však být síla nejen pozitivní, přátelská, ale také smutná nebo škodlivá – podle toho, komu starý nábytek sloužil. Dřevo je ideální i na podlahy, protože se snadno udržuje v čistotě, nechytá se na něj prach a roztoči. Dalšími oblíbenými a příznivými materiály jsou ratan, proutí či bambus. Řadí se také do kategorie prvku dřeva. Vzhledem k matnému povrchu bývají tyto materiály jin, a proto čchi zpomalují. Poměrně oblíbené jsou také různé rohože z kokosových vláken, sisalu, mořské trávy nebo rákosu. Používají se jako velmi pěkné podlahové krytiny. Jejich velkou nevýhodu je však obtížná údržba. Další složkou domácnosti jsou textilie, bez těch se nikdy neobejdeme. Měli bychom však vybírat hlavně ty z přírodních vláken – bavlnu, len. Pro feng shui platí, že jakmile začnou látky blednout a špína na nich více ulpívá, povzbuzují stagnující čchi a měli bychom je vyměnit za nové. U kovových předmětů opět platí, že urychlují čchi. Kov je užitečný v kuchyni a na stagnujících místech, jako jsou například koupelny. K prvku kovu bývá řazeno i sklo. Je totiž hladké, lesklé a některé jeho vlastnosti jsou kovu podobné. Porcelán a keramika patří do kategorie prvku země. Mohou být charakterizovány jako jin nebo jang: podle toho, jestli je jejich povrch lesklý nebo matný. Kámen patří do skupiny prvku země. Kamenné podlahy a obklady bývají jin, protože jejich povrch je matný. Hodí se zejména do kuchyní. Naproti tomu mramor má charakteristiku jang, protože je hladký, tvrdý a lesklý. Jeho přírodní vzor připomíná tok vody. Plasty a umělé hmoty se většinou řadí do kategorie prvku ohně, protože se vyrábějí nebo tvarují pomocí tepelných procesů. Mohou produkovat škodlivé výpary a chemické látky, jimiž blokují čchi a působí na naše zdraví. Tyto materiály raději používejme co nejméně.

Zrcadla
Zrcadlům se ve feng shui připisuje léčivá moc. Jejich pomocí můžeme odrážet pohled na příjemné zákoutí a tím oživit čchi v místech, kde je její proudění omezeno. To bychom měli mít na paměti, protože odráží-li zrcadlo nevhodný obraz, může zde vzniknout problém. Zrcadla by neměla nikdy obraz člověka deformovat ani nijak „rozřezávat“, protože se pak symbolicky deformuje nebo rozřezává jeho čchi. Proto jsou nevhodná zrcadla složená z několika tabulek, kde spoje mezi jednotlivými tabulkami obraz rozdělují. Zrcadla by měla být v rámu, aby vznikl dojem obrazu. Také by se neměla umísťovat proti posteli. Využití zrcadel je nejvhodnější v malých místnostech, protože je opticky zvětšují. Nemají být zavěšena proti dveřím nebo oknům, jelikož by vstupující čchi pouze odrazila zpět ven. Také se nedoporučuje jejich umístění proti sobě. Lze je použít v místnosti, která má nepravidelný tvar, abychom chybějící část prostoru doplnili. Jejich účinku využijeme i ve tmavých koutech a v ohybech chodeb pro snadnou cirkulaci čchi. V dlouhých chodbách však čchi naopak probíhá velmi rychle. Pomoci nám mohou opět zrcadla šachovitě rozmístěná na protější stěně, která tímto způsobem čchi zpomalí. Tzv. zrcadla bagua se používají k ochraně domu před škodlivými vlivy. Umísťují se na vchodové dveře, kde pomáhají odstranit působení negativních zdrojů energie z okolí. Není však vhodné je zavěšovat do bytu. Hlavním pravidlem užívání zrcadel je zejména udržovat je čistá a ihned vyměňovat prasklá nebo poničená za nová.

Rostliny
Rostliny hrají ve feng shui velkou roli, protože vnáší do bytu životní sílu a pomáhají nám udržovat v místnostech svěží vzduch. Navíc jsou velmi příjemné a uklidňující na pohled. Podle tvaru rostlin se rozlišují různé typy energií, které vysílají. Vzpřímené rostliny se špičatými listy mají energii jang a hodí se na jižní stranu a do rohů, kde pomáhají rozhýbat čchi. Rostliny s kulatými listy a převislé druhy jsou jin, uklidňující a jsou vhodné spíš na sever. Rostliny musí být zdravé a čisté. Pokud jsou rostliny nemocné, nebo mají opadané listy a květy, vytvářejí stagnující energii. Ideální je umístění rostlin podle tvaru a barev odpovídajícím pěti prvkům. Pro prvek oheň jsou vhodné např. pelargonie, dračinka, begonie, bromélie, poinsettie, aspidistra, pro prvek země střevíčník, měsíčky, slunečnice a jiné žluté rostliny. Pro kov je charakteristická tlustice, jasmín, fitonie, oleandr, kalantea. Pro prvek vodu je vhodné postavení květináče na modrá nebo průzračná skleněná zrnka a prvek dřeva symbolizují všechny rostliny. U rostlin platí, že jsou vhodnější květiny pěstované v květináči, protože řezané květy do vázy jsou považovány za mrtvé. Často také bývají ve stojaté vodě, která způsobuje stagnující čchi. To samé platí i u sušených kytic, zvlášť když po čase vyblednou a nachytá se na ně prach. Alternativou místo sušených dekorací jsou obrazy s květinami nebo dřevěné napodobeniny květů. Rostliny nám pomohou při zakrývání vyčnívajících rohů, rozhýbají energii v koutech, sladí energii vody a ohně v kuchyni, zpomalí rychle proudící čchi na chodbách, odčerpají nadměrnou energii vody v koupelně a oživí celý dům.

Světlo. 
Světlo k životu nezbytně potřebujeme. Ideální je samozřejmě světlo sluneční. Díky němu máme na jaře mnohem lepší náladu než v pochmurných zimních měsících, kdy většina z nás za tmy odchází ráno do práce a za tmy se večer z práce vrací. Navíc nás moderní život dovedl do klimatizovaných uzavřených budov, kde trávíme většinu svého pracovního času. Málokdo z nás má v dnešní době tu výhodu, že vidí slunce po celý den, i když je skutečně pěkné, teplé počasí. Vím, že je provokativní popisovat tuto situaci nyní, v parném létě, kdy mají prodejci klimatizací největší tržby a nejspíš i většina ateistů se modlí, aby zapršelo. Ale v zimě si zase všichni rádi na slunko vzpomeneme a budeme si ho přát více. Pro naše zdraví a pohodu je důležitý dostatek světla správné intenzity. I v bytě je potřeba, aby se okny dovnitř dostal dostatek denního světla. Jeho kvalita závisí na tom, jak je dům situován. Světlo může být ostré, nebo naopak přistíněné stromy či okolní zástavbou. Může se odrážet od lesklých povrchů, nebo může být tlumeno záclonami, závěsy či žaluziemi. Proto bychom měli klást důraz na správné umístění nábytku tak, abychom vhodně situovali své aktivity. Jsou části bytu, kde by dostatek světla neměl v žádném případě chybět. Snad nejvíce je ho potřeba u pracovního stolu a v jídelní části bytu. Pozitivně působí denní světlo v kuchyni a v koupelně, kde nám umožňuje nejen příjemně využívat tento prostor, ale zároveň nám poskytuje možnost pěstovat zde živé rostliny.
Pokud máme denního světla málo, je potřeba nahradit ho uměle. Osvětlení bychom měli vybírat podle požadavku intenzity světla. V místnostech, kde se pohybujeme nejvíce a je zde tedy světlo nejžádanější (kuchyně, pracovní prostory, dětské pokoje nebo kanceláře), je potřeba umístit přímé osvětlení. To samé platí i pro prostory, kde může být ohrožena bezpečnost, např. na schodištích. Tam, kde odpočíváme – v obývacích pokojích a ložnicích, stačí světlo tlumenější. V ložnicích je dokonce mnohem příjemnější světlo např. odražené nebo rozptýlené, což mi jistě všichni potvrdí z vlastní zkušenosti. Také umístění osvětlení má na člověka velký vliv. Je velmi nepříjemné, pokud se nám světlo lampy odráží v obraze televize či monitoru, nebo nás oslňuje při čtení knihy. Naopak, pokud pracujeme v kuchyni nebo píšeme u stolu, je nevhodné, aby nám cokoli stínilo. Stane-li se tak, ovlivňuje to negativně naše nálady, stupňuje se naše nervozita a jsme podrážděni.

Druhy osvětlení
Žárovka – poskytuje široký úhel stejnosměrného světla; zvyšuje energii čchi v celém prostoru poměrně stejným způsobem
Bodová světla – umožňují zaměřit světlo na určité místo, což je vhodné pro osvětlení tmavých koutů a tím pro povzbuzení energie čchi
Světla namířená vzhůru – jsou vhodná pro osvětlení nízkých nebo šikmých stropů
Zářivky – vydávají více světla, ale pro osvětlení prostoru nejsou příliš vhodné, protože je jejich světlo nepřirozené barvy a vnímavějším jedincům může způsobovat i zdravot potíže.
Barevná světla – tato světla poskytují zvláštní barevný efekt a podle feng shui se jimi může podpořit harmonické proudění čchi Také stínítka lamp ovlivňují intenzitu světla a tím proudění čchi. Kovová nebo skleněná stínítka vytvářejí více jang energii a látková nebo papírová jsou klidnější a více jin.

Barvy kolem nás
Neméně důležité než světlo jsou také barvy. Každá barva vyzařuje určité vibrace, které ovlivňují naše pocity a náladu. Také podle barev, které si sami zvolíme, nás ostatní posuzují. Z vlastní zkušenosti všichni víme, jak na nás působí byt či dům našich známých, příbuzných a přátel. Každému se líbí jiné barvy, a tak je každá domácnost přizpůsobena těmto požadavkům a představám. Světlo může barvy ještě buď přikrášlit, dodat jim svěží nádech a oživit je, nebo naopak je jeho nedostatek ztmaví a prostor potemní. Můžeme si všimnout i vlivu prostředí po celém světě. Jiné barvy volí v rovníkové oblasti a jiné budou příjemné v severských zemích. V Africe, kde slunce většinu času pálí na bezmračné obloze, se používají barvy více hnědé, oranžové, béžové a v odstínech terakoty. Ale např. v Británii tyto barvy vhodné nejsou. Tamní podnebí nutí obyvatele pobývat více doma a světla je tam celkově méně. Proto tyto barvy mohou mít vliv spíš depresivní; vhodnější jsou světlé odstíny. Středomořská paleta barev by se také měla používat velmi opatrně v zemích, kde je odlišná kvalita světla. Pokud se však použije s citem, může pomoci v rozhýbání energie.

Rovnováha barev
Ve feng shui je velmi důležitá rovnováha a harmonie. Hlavním pravidlem však je, že bychom si byt měli vyzdobit podle svého vkusu, jinak se v něm nebudeme cítit dobře. Je ovšem dobré vzít v úvahu, na kterou světovou stranu je každá místnost orientovaná a se kterým prvkem a barvou je tato strana spojená podle bagua. Používání barev ve feng shui pro rovnováhu energií v místnosti by se zdálo jednoduché, kdybychom zvolili fádní řešení a do místnosti naaranžovali například dekorativní polštářek v každé z pěti základních barev. Mnohem vyváženější a dekorativnější je však umístění např. umělého červeného tulipánu v čiré skleněné váze do jižní části bíle vymalovaného pokoje. Toto uspořádání totiž obsahuje všechny prvky: zelený stonek představuje prvek dřeva, červený květ prvek ohně, bílá místnost prvek kovu, světlo procházející skleněnou vázou prvek vody a písek, který se používá při výrobě skla, prvek země. Barvy se využívají dvěma způsoby: buď jako pozadí na stěnách, anebo jenom jako výrazný prvek v menším množství v dekoracích. Na pozadí se předpokládá použití barev jemnějších, světlejších odstínů, ale není to podmínka. Výraznější barvy zase bývají živější. Barvy, které jsou přiřazeny jednotlivým směrům, by se měly brát v úvahu spíš jako škála barev. To znamená, že použijeme-li pro dekoraci západní strany místnosti sytě červený prvek, např. polštář, je to v pořádku, ale při malování celé stejně orientované stěny pokoje bude vhodnější jemnější odstín více dorůžova. Je také potřeba říci, že je-li podle tabulek některé světové straně doporučená barva, kterou nemáme rádi nebo nám připomíná nějaký špatný zážitek, je lépe se jí vyhnout. Je skutečně důležité, abychom sami měli jen příjemný pocit z použitých barev ve své blízkosti.

Něco o jednotlivých barvách
Bílá – jang; vyjadřuje nový začátek, čistotu, nevinnost, odráží světlo do pokoje; vhodná pro koupelny a kuchyně, nevhodná pro dětské pokoje a jídelny; zářivě bílá: směr severovýchod, bílá až šedá: směr severozápad.
Černá – jin; vyjadřuje čistý štít, je záhadná a nezávislá; používá se v menší míře v pokojích dospívajících a v koupelnách, je nevhodná v pokojích pro malé děti, odpočinkových místnostech, pracovnách a obývacích pokojích; směr jihozápad.
Červená – je stimulující a dominantní, vyjadřuje teplo, prosperitu a povzbuzení; využívá se jako zvýrazňující barva, není vhodná do jídelen, dětských pokojů, kuchyní a dílen; směr západ.
Žlutá – vyjadřuje intelekt, optimismus, rozum, stimuluje mozek a trávení; vhodná do kuchyní, chodeb a předsíní, nevhodná do koupelen; směr severovýchod a střed.
Zelená – vyjadřuje růst, plodnost a harmonii, je uklidňující a osvěžující; vhodná do odpočinkových místností, skleníků a koupelen, nevhodná do rodinných pokojů, pracoven a heren; směr východ-jihovýchod.
Modrá – je uklidňující, představuje spiritualitu, přemýšlení, trpělivost; vhodná pro meditační místnosti, koupelny, odpočinkové pokoje, nevhodná pro rodinné pokoje, jídelny a pracovny; směr jihovýchod.
Purpurová – podporuje vitalitu; vhodná pro ložnice a meditační pokoje, nevhodná pro koupelny a kuchyně; spolu s fialovou směr jih.
Růžová – vyjadřuje čistotu myšlení, štěstí, romantiku; vhodná do ložnic, nevhodná do kuchyní a koupelen; směr západ (růžová je odstín červené).
Oranžová – je to veselá barva, komunikativní; vhodná pro obývací pokoje, jídelny, haly, nevhodná pro malé pokoje a ložnice; směr západ a střed.
Hnědá – vyjadřuje stabilitu a důležitost; vhodná pro pracovny, nevhodná pro ložnice; směr západ-jihozápad.

Knihy
PřihlášeníPŘIHLÁŠENÍKnihy
  STAV: nepřihlášen
Knihy
 Email:  
 Heslo:  
RegistraceRegistrace
KošíkKOŠÍKKnihy
Celková cena: ..... 0,-
Knihy
Vyprázdnit košík
Víte, žeVÍTE, ŽE ...Knihy

Tento web používá soubory cookies pro zajištění funkcionality aplikace.
* více informací *

KnihkupectvíNEJSLEDOVANĚJŠÍKnihkupectví
Knihkupectví
CD - Mantry I  Cesty ke světlu  - klikněte pro více informací
CD - Mantry I Cesty ke světlu
Cena .... 315,- Kč 
Knihkupectví
Knihkupectví
Knihkupectví
Růženín L - XL  - klikněte pro více informací
Růženín L - XL
Cena .... 50,- Kč 
Knihkupectví
Knihkupectví
Knihkupectví
Unakit XL  - klikněte pro více informací
Unakit XL
Cena .... 41,- Kč 
Knihkupectví
Knihkupectví
Knihkupectví
Adulár - Měsíční kámen L - XL  - klikněte pro více informací
Adulár - Měsíční kámen L - XL
Cena .... 69,- Kč 
Knihkupectví
Knihkupectví
Knihkupectví
Mandala Sunseal V - Tropický motýl Mandala Sunseal V - Tropický motýl - klikněte pro více informací
Mandala Sunseal V - Tropický motýl
Cena .... 118,- Kč 
Knihkupectví
Knihkupectví
Obchod je postaven na systému Ekonstruktér.cz

***** INFORMAČNÍ POVINNOST ke GDPR - klikněte ZDE *****
Tento web používá soubory cookies. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.* více informací *
Úhradu objednaného zboží lze provést pouze bezhotovostním převodem, na bankovní účet prodávajícího, viz. Obchodní podmínky. Na dobírku nezasíláme, hotovostní platby nepřijímáme.

Knihy